Fenomen skoków narciarskich w Polsce

Skoki narciarskie nie są może sportem o zasięgu ogólnoświatowym, jednak w Polsce z pewnością zajmują czołowe miejsce pod względem popularności. Co prawda, skoki nie są powszechnie uprawiane przez Polaków, ale przez te same miliony są uwielbiane i oglądane (zarówno w telewizji, jak i na skoczniach). Skoczkowie urośli do rangi bohaterów narodowych, a każdy problem ze sprzętem, kontuzją, czy słabszą formą natychmiast staje się tematem nr 1 w całym kraju.

Wszystko zaczęło się od jednego człowieka

Pisząc o skokach narciarskich, trzeba podkreślić jedną ważną rzecz. Popularność tej dyscypliny w kraju nad Wisłą to tak naprawdę zasługa jednego człowieka. Jest nim Adam Małysz. Śmiało można powiedzieć, że to dzięki jego sukcesom, począwszy od 2001 roku, Polacy zaczęli masowo oglądać skoki, młodzi chętnie zgłaszali się do klubów sportowych, czy też systematycznie modernizowano obiekty. Powstało nawet specjalne słowo “małyszomania” na określenie tego co wówczas się działo. 

Obecnie, pomimo że Adam Małysz już zakończył swoją karierę, skoki nadal są niezwykle popularne. Funkcjonuje wiele stron internetowych poświęconych temu sportowi. Telewizja transmituje na żywo wszystkie konkursy Pucharu Świata, które gromadzą wielomilionową widownię. Warto wspomnieć, iż w 2002 roku 2 konkursy w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich przyciągnęły przed ekrany łącznie ponad 20 milionów Polaków.

Jak działa system w Polsce?

Nad skokami narciarskimi pieczę w Polsce sprawuje Polski Związek Narciarski pod przewodnictwem Apoloniusza Tajnera. Zresztą, Tajner – były trener, to człowiek, który stoi za największymi sukcesami Małysza. Wg najnowszych danych 224 osoby w kraju posiadają licencję, pozwalającą im uczestniczyć w konkursach organizowanych przez Związek. Najlepsi skoczkowie są skupieni w kadrze A, której aktualnym trenerem jest Michal Doleżal.

Mówiąc o zawodach organizowanych w Polsce, warto wspomnieć o cyklu Lotos Cup, którego celem jest promowanie młodych talentów narciarskich. Regularnie, zarówno zimą, jak i latem, najlepsi skoczkowie świata przyjeżdżają rywalizować do Wisły i Zakopanego. Niejednokrotnie gwiazdy skoków przyznawały, iż takiej publiczności jak w Polsce, nie ma nigdzie indziej. 

Najlepsi lotnicy w kraju

Pisząc o obecnych gwiazdach skoków narciarskich w Polsce, bez dwóch zdań trzeba wymienić: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę i Macieja Kota. Stoch ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów. Najważniejsze to trzy złote medale olimpijskie, dwa złote orły za prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, dwie Kryształowe Kule oraz indywidualne i drużynowe złota mistrzostw świata. Kamil skupia się na dobrym skakaniu, ale jednocześnie myśli już o przyszłości, dlatego też, razem z żoną Ewą założył klub sportowy. Funkcjonuje on podobnie jak szkółki tenisowe, czy piłkarskie. Warto też wspomnieć kilka słów o Dawidzie Kubackim. Zawodnik jest obecnie najlepiej skaczącym Polakiem. Na swoim koncie ma złoty medal mistrzostw świata oraz triumf w Turnieju Czterech Skoczni. Trzeba podkreślić, iż Stoch, Kubacki, Kot i Żyła funkcjonują nie tylko w sferze sportowej. Regularnie występują w reklamach telewizyjnych, a nawet czasem są bohaterami portali lifestylowych. 

Kobiety na skoczniach

Sukcesy i popularność męskich skoków narciarskich, przyczyniła się do tego, iż PZPN w końcu zaczął poważnie traktować kobiety uprawiające ten sport. Zimą 2013/2014 pierwszy raz w historii powołano kobiecą kadrę narodową. Obecnie Polki trenuje Łukasz Kruczek, były trener Stocha i spółki. 

Patrząc na skoki narciarskie w Polsce, trzeba przyznać, że nie zawsze popularność sportu zależy od liczby osób, które go uprawia. Gdyby tak było, narciarstwo klasyczne nie fascynowało by milionów kibiców przed telewizorami oraz pod skoczniami.