Kolarstwo popularne wśród amatorów, jak i zawodowców

Najnowsze wyniki badań są niezwykle optymistyczne. Polacy coraz chętniej ruszają się. Zajęcia fitness, siłownia, pływanie, czy bieganie – to najczęściej wybierane aktywności. Coraz większą popularnością cieszy się także jazda na rowerze. Badania za rok 2019 pokazują, że “dwa koła” wyprzedziły nawet jogging. Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z bezspornych korzyści płynących z kolarstwa. 

Polacy na rowerach

W 2019 roku ARC Rynek i Opinia przeprowadziło badanie. Ankietowani mieli wskazać swoją ulubioną aktywność sportową. Wyniki pokazały, że aż 38% osób wybrało jazdę na rowerze. Spośród dyscyplin rowerowych najpopularniejszymi są: MTB, jazda rekreacyjna oraz  kolarstwo szosowe. Rower wybierają głównie osoby dojrzałe, w wieku powyżej 35 roku życia. Jeśli do tego dodamy, że rower to najczęściej kupowany sprzęt sportowy, to możemy sobie uzmysłowić jak popularne jest w Polsce kolarstwo.

Polacy na rowerze spędzają swój czas wolny, jednak jazda rekreacyjna to nie wszystko. Wielu z rowerzystów chętnie startuje w różnych zawodach. Tego typu wydarzenia często są organizowane przez Polski Związek Kolarski. Zazwyczaj gromadzą spore grono uczestników  w różnym wieku, począwszy od młodzików, skończywszy na seniorach.

“Rowerowa” tradycja 

Jak już wspomnieliśmy, w Polsce odbywają się liczne zawody kolarskie. Najpopularniejszym wyścigiem jest, organizowany od 1928 roku, Tour de Pologne. Ten prestiżowy, wieloetapowy szosowy wyścig kolarski jest znany na całym świecie. Co roku gromadzi nie tylko polskich profesjonalnych kolarzy, ale i znane w kolarskim świecie nazwiska. Warto dodać, że TdP jest w pełni profesjonalnym wyścigiem, który na stałe wpisał się do cyklu UCI World Tour. Przy okazji TdP, w Bukowinie Tatrzańskiej, odbywa się największa impreza kolarska dla amatorów pod nazwą Tour de Pologne Amatorów. 

Najlepsi z najlepszych

Tak jak w każdym sporcie, tak i w kolarstwie Polska ma swoje gwiazdy. W ostatnich czasach należą do nich z pewnością dwaj panowie – Michał Kwiatkowski oraz Rafał Majka. 

Kwiatkowski to zawodnik jednej z najlepszych profesjonalnych ekip na świecie tj. Teamu Ineos. Do jego najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć zdobycie tytułu Mistrza Świata w 2014 roku w wyścigu ze startu wspólnego. Michał jest niezwykle aktywny w mediach społecznościowych. Sporą popularnością cieszyły się jego codzienne, wieczorne relacje na żywo w trakcie prestiżowego Tour de France. Poza tym, kolarz jest jednym z pomysłodawców i założycieli Uczniowskiego Klubu Sportowego Copernicus. W ramach klubu działa Akademia Kolarska Michała Kwiatkowskiego, której celem jest popularyzacja kolarstwa wśród dzieci i młodzieży. System szkolenia w Akademii oparty jest na światowych wzorcach, a jego integralną częścią są badania wydolnościowe oraz współpraca z lekarzem, fizjologiem i dietetykiem. 

Z kolei Majka nazywany jest “góralem”, gdyż specjalizuje się zwłaszcza w jeździe po górach. Jak dotąd, jego największym osiągnięciem jest zdobycie brązowego medalu igrzysk olimpijskich oraz 3. pozycja w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana.

Polska na rowery

Cieszy, że Polacy coraz chętniej wybierają aktywne formy spędzania czasu. Nie wynika to tylko z chwilowej mody, ale także ze wzrastającej świadomości ludzi. W końcu nawet rekreacyjna jazda na rowerze poprawia wydolność, ogranicza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, wzmacnia mięśnie, czy też redukuje wagę. Poza tym, rower pomaga oszczędzać pieniądze. Wybierając “dwa koła” nie tracimy pieniędzy na benzynę, czy opłaty parkingowe. Nie można również zapominać o tym, iż rower jest niezwykle ekologicznym środkiem transportu.