Siatkówka sportem narodowym w Polsce

Piłka siatkowa to bardzo popularna dyscyplina w Polsce. Dzieciaki w polskich szkołach grają w siatkówkę na lekcjach wychowania fizycznego. Miliony widzów śledzą w telewizji mecze Reprezentacji Polski. Całe rodziny przychodzą, by kibicować Biało-Czerwonym. Bezsprzecznie Polacy kochają siatkówkę.

Biało-Czerwoni siatkarską potęgą

Wydaje się, iż duża popularność siatkówki w Polsce, to głównie zasługa naszej męskiej reprezentacji. Biało-Czerwoni od wielu lat są w ścisłym gronie najlepszych drużyn świata. Do ich największych sukcesów zaliczyć można złoty medal olimpijski (1976 r.), 3 złote medale Mistrzostw Świata (1974 r., 2014 r., 2018 r.) oraz Mistrzostwo Europy (2009 r.). Obecnie trenerem kadry jest charyzmatyczny Vital Heynen.

Członkowie męskiej reprezentacji są niezwykle popularni w kraju. Biorą udział w reklamach np. jednej z największych sieci telefonii komórkowej. Zapraszani są do programów telewizyjnych typu talk show. Uczestniczą w programach rozrywkowych. Mają także swoje fankluby, które z transparentami jeżdżą za siatkarzami po całym świecie. Warto dodać, że Reprezentacja Polski aż sześciokrotnie zostawała drużyną roku w Plebiscycie “Przeglądu Sportowego”.

System rozgrywek w Polsce

Pisząc o rozgrywkach siatkarskich w Polsce, trzeba wspomnieć o PlusLidze. Jest to najwyższy poziom rywalizacji w kraju. Rywalizacja odbywa się systemem kołowym z fazą play-off na koniec sezonu. Zwycięzca ligi zostaje Mistrzem Polski. Najlepsze drużyny PlusLigi mają prawo zagrać w pucharach europejskich takich jak Liga Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Challenge. Co ciekawe, Liga ma charakter zamknięty tzn. udział w niej uzależniony jest od uzyskania licencji. Z kolei aby ją zdobyć trzeba sprostać określonym wymogom organizacyjno-finansowym. 

Być jak Wilfredo Leon

Spośród polskich siatkarzy najbardziej rozpoznawalne twarze to z pewnością Wilfredo Leon oraz Bartosz Kurek. Ten pierwszy w reprezentacji kraju gra od niedawna. Nad Wisłę trafił za sprawą swojej obecnej żony Małgorzaty. Przez wielu ekspertów Leon uważany jest za najlepszego siatkarza na świecie. Z kolei Kurek to prawdziwa ikona polskiej siatkówki. Najlepszy dla niego był zdecydowanie 2018 r. To właśnie wtedy zdobył złoty medal Mistrzostw Świata, został wybrany najbardziej wartościowym graczem mistrzostw, a także najlepszym siatkarzem roku przez Europejską Konfederację Siatkówki. Pozycję Kurka umocnił także wygrany przez niego w 2018 r. Plebiscyt “Przeglądu Sportowego” na najlepszego polskiego sportowca. Dość powiedzieć, że siatkarz pokonał w głosowaniu takich herosów polskiego sportu jak Robert Lewandowski i Kamil Stoch.

Mistrzowie organizacji

O tym jak ważna dla Polaków jest siatkówka świadczy fakt, iż w Polsce regularnie są 

organizowane międzynarodowe wydarzenia takie jak: turnieje kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata, Final Four Ligi Mistrzów, turnieje finałowe Ligi Europejskiej, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata. 

Szczególnie ta ostatnia impreza, zorganizowana w 2014 r., była wielką demonstracją miłości Polaków do piłki siatkowej. Ceremonię i mecz otwarcia śledziło na stadionie ponad 60 tysięcy kibiców. Łącznie na polskich stadionach zjawiło się blisko 600 tysięcy osób. Nagrodą za tak wspaniałą frekwencję okazał się złoty medal, zdobyty przez Polaków.

Siatkówka to jeden z tych sportów, który łączy, zamiast dzielić. Rodzinna atmosfera na trybunach, wysoka frekwencja, popularność kadrowiczów, to wszystko świadczy o tym, iż Polacy kochają piłkę siatkową. Pewnie będą ją ubóstwiać jeszcze przez wiele lat, gdyż wyniki mówią jasno, system szkolenia jest dobry. Na dzień dzisiejszy mamy zarówno młodych, jak i doświadczonych siatkarzy. Zatem nie trzeba obawiać się o przyszłość.