Piłka nożna – najpopularniejsza dyscyplina w Polsce

Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin na świecie. Nie inaczej jest w Polsce. Mecze piłkarskie gromadzą przed telewizorami miliony widzów. W nogę grają ludzie w różnym wieku, od przedszkolaków po seniorów. Jeśli do tego dodamy, że rodzimi piłkarze uchodzą w naszym kraju za pierwszoplanowe gwiazdy, to możemy sobie wyobrazić skalę popularności futbolu w kraju nad Wisłą.

No to gramy!

Jak już wspomnieliśmy, piłka nożna cieszy się dużą popularnością w Polsce. Z pewnością świadczy o tym ilość osób amatorsko uprawiających tę dyscyplinę. Nie trzeba być zrzeszonym w żadnym klubie sportowym, aby móc pograć w nogę. Wystarczy kawałek terenu, piłka i kilku znajomych. W tej chwili, tak naprawdę, nie ma żadnych ograniczeń dla osób chcących pograć. Dzięki programowi rządowo-samorządowemu pn. Orlik 2012, Moje Boisko – Orlik 2012 powstało ponad 2,5 tysiąca boisk, zwanych orlikami. Zgodnie z przyjętymi założeniami, korzystanie z tych obiektów ma być zupełnie darmowe. Zatem, warunki do uprawiania piłki nożnej są w Polsce bardzo dobre.

Biało-Czerwoni niczym gwiazdy

O tym jak ważną rolę odgrywa piłka nożna w Polsce, świadczy ogromna popularność Reprezentacji Polski wśród zwykłych obywateli. Biało-Czerwoni są postrzegani jako gwiazdy. Podążają za nimi tłumy fanów oraz reporterów. Piłkarze uczestniczą w reklamach telewizyjnych, noszą najmodniejsze ubrania, jeżdżą najnowszymi modelami aut. Do najbardziej popularnych piłkarzy należą obecnie: Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Arkadiusz Milik, czy też Wojciech Szczęsny.

Wspomniany Robert Lewandowski jest aktualnie największą gwiazdą polskiej piłki nożnej. Piłkarz jest znany nie tylko w swojej ojczyźnie, ale i w całej Europie. Aktualnie gra w niemieckiej drużynie Bayern Monachium na pozycji napastnika. Grając w Bayernie, wielokrotnie wywalczył tytuł Mistrza Niemiec. Polak jest doceniany zarówno przez ekspertów, jak i kibiców. Uhonorowany tytułami: Sportowiec Roku w Plebiscycie “Przeglądu Sportowego”, Najlepszy Piłkarz Bundesligi, Król Strzelców Bundesligi.

Mówiąc o Reprezentacji Polski, trzeba też powiedzieć kilka słów o jej piłkarskich osiągnięciach. Drużynę narodową trenuje w tej chwili Jerzy Brzęczek, natomiast za jej odpowiednie funkcjonowanie odpowiada Polski Związek Piłki Nożnej z prezesem Zbigniewem Bońkiem na czele. Polacy zajmują w tej chwili 19. pozycję w rankingu FIFA. Co do największych sukcesów, to niestety miały one miejsce w minionym wieku. Zaliczyć można do nich: złoty (1972 r.) i srebrne medale olimpijskie (1976 r., 1992 r.) oraz trzecie miejsca na mistrzostwach świata (1974 r., 1982 r.). W tej chwili kadra polski przeżywa mały spadek formy. Niestety, nie gra najlepiej. Na szczęście, w żaden sposób nie odbiło się to negatywnie na popularności tej dyscypliny w Polsce.

System rozgrywek w Polsce

Pisaliśmy już o amatorach uprawiających piłkę nożną, zatem nadszedł czas, aby wspomnieć kilka słów o profesjonalistach. W kraju funkcjonuje około 5,7 tysiąca klubów piłkarskich. Rozgrywki są przeprowadzane na dziewięciu poziomach ligowych, począwszy od Ekstraklasy na klasie C skończywszy. Rozgrywki w Ekstraklasie odbywają się systemem kołowym. Bierze w nich udział 16 najlepszych klubów piłkarskich (o statusie profesjonalnym). Zwycięzca Ekstraklasy zdobywa tytuł Mistrza Polski oraz uczestniczy w eliminacjach Ligi Mistrzów UEFA. Najsłabsze ekipy spadają o klasę niżej, czyli do I ligi. 

Podsumowując, piłka nożna w Polsce ma się dobrze. Cały kraj żyje tą dyscypliną. Prawie każdy wie kto to Robert Lewandowski. Kiedy gra Reprezentacja Polski pustoszeją ulice miast. Na podwórkach, orlikach grają przedszkolaki, młodzież, ludzie w sile wieku oraz seniorzy. Nie ma chyba bardziej powszechnej i popularnej dyscypliny niż gra w nogę.